- comunicat de presa, news release, media release
Comunicat Presa Constructii Peste 20 de imobile rezervate sau achiziționate în cadrul Târgului de Construcții, Imobiliare și Servicii (TCIS) care a avut loc în acest weekend, în Ploiești
Deschis în prezența ministrului Economiei, Radu Oprea, TCIS 2024 a marcat reluarea unei tradiții a pieței de construcții, imobiliare și servicii conexe acestora din Prahova. Susținut de Observatorul Prahovean, evenimentul a reunit firme de prestigiu din aceste domenii, care au rol esențial în economia județului.
Evenimentul a beneficiat și de participarea la cel mai înalt nivel a reprezentanților companiilor direct implicate în zona de construcții sau interesate de evoluția și relaționarea economică din Prahova.
Verytas Plus Construct, MRS Residence, Feruccio, TB9 Residence au prezentat oferte exclusive pe segmentul dezvoltatorilor imobiliari, pentru locuințe noi de la 65.000 de euro și până la peste 200.000 de euro.
De remarcat că vizitatorii au optat deja pentru rezervarea sau achiziția a peste 20 de imobile scoase la vânzare de către expozanți în cadrul târgului.
Saint Gobain (Isover), Wetterbest, Artsani, Algabeth, branduri premium, au avut la rândul lor oferte dedicate participanților la TCIS 2024, relaționând foarte bine și pe segmentul businees to business cu ceilalți participanți la târg.
În egală măsură, Electrica Furnizare și Termo Ploiești au venit în întâmpinarea clienților atât cu prezentarea propriilor servicii de utilitate publică, dar și cu o foarte bună expunere a tendințelor de pe piața furnizorilor de utilități.
Participarea Mobexpert și Lems, două branduri de referință națională în segmentul producătorilor și comercianților de mobilă au dat măsura calității reale la prețuri corecte. Remarcabilă a fost și deschiderea acestor branduri de top către oferte exclusive, cu discounturi consistente pentru vizitatorii TCIS 2024.
Achiziția de unei locuințe și utilarea acesteia necesită și un plan de finanțare. Acolo unde propriile resurse nu sunt întotdeauna suficiente, creditarea este soluția pentru astfel de achiziții. Important este să fie găsită cea mai bună variantă de creditare, în favoarea beneficiarului. Prezența brokerului Favente Villis a fost un alt plus al TCIS, nu puțini fiind vizitatorii care, după ce și-au găsit locuința dorită, au putut găsi și varianta optimă de finanțare a achiziției.
Și cum o locuință are întotdeauna nevoie de protecție, la TCIS 2024 am beneficiat de prezența specialiștilor AlfaJet-Selket Security, care au oferit consultanță și soluții pornind de la monitorizare video online și până la intervenția echipajelor umane în situații limită.
TCIS 2024 a fost un prim pas făcut în Prahova. Pregătim ediția din primăvara anului 2025, care va fi spectaculoasă.